Na planetě Merkur trvá rok jen den a půl

Sondy, které se vysílají do kosmu, prozkoumaly už všechny planety naší sluneční soustavy. U některých to bylo ale technicky velice obtížné. K těm patří planeta MERKUR, která je nejbližší Slunci.
o   Dosud byl Merkur navštíven pouze dvěma kosmickými sondami.
o   Vědci se ale nevzdávají a připravují další výpravy.
merkur transit
Zkoumání planety Merkur je ztíženo i tou skutečností, že tato planeta nemá silnou atmosféru.Proto je sonda zcela odkázána jen na vlastní raketové motory. Právě z důvodu absence silné atmosféry je obloha na planetě Merkur vždy pouze černá. V roce 2008 všechny překážky překonala sonda Messenger, která ale pouze prolétla nad povrchem této příliš horké planety. Tato sonda má hodnotu neuvěřitelných čtyři sta padesát miliónů dolarů, váží přes jednu tunu ave svém nitru nese sedm přístrojů.
–         Dvojí kamerový systém s úzkým i širokým zorným polem.
–         Čtyři spektrometry.
–         Magnetometr.
–         Laserový výškoměr.
Sonda je vybavena nezbytným tepelným štítem, který ji chrání před silným slunečním zářením. Díky tomu mohou vnitřní přístroje pracovat v téměř pokojové teplotě.
planeta Merkur

Prvním pozorovatelem byl Galileo Galilei

Merkur se po vyškrtnutí Pluta stal nejmenší planetou naší sluneční soustavy a kolem Slunce oběhne jednou za osmdesát osm dní.
o   Teplota na Merkuru je velice rozdílná.
o   Na povrchu dosahuje neuvěřitelné hodnoty až čtyři sta stupňů celsia a na dnech polárních kráterů teplota klesá až na mínus sto osmdesát stupňů celsia.
Prvním, kdo planetu Merkur zaznamenal, byl slavný astronom a fyzik Galileo Galilei, kterému se to podařilo už na počátku sedmnáctého století. Problematické pozorování způsobilo, že dlouho lidstvo o této planetě téměř nic nevědělo. Až roku 1965 pomocí radaru vědci zjistili, že rotační perioda Merkuru trvá jen padesát devět dnů. Z toho vyplývá, že rok zde trvá pouhý den a půl.