Louvre

Louvre je největší palácový komplex na světě, který se stavěl a přestavoval po celá staletí, úplné prvopočátky stavby se datují kolem 13. století, kdy ale byla postavena pevnost, jejíž zbytky jsou dochovány dodnes, až za vlády císaře Napoleona byl postaven Vítězný oblouk a dostalo se i na Louvru, započalo se s jeho rekonstrukcí, a ta byla dokončena až za vlády Napoleona III.
skleněná pyramida
Pokud se chcete vydat na prohlídku Louvru, musíte nejdříve do „pyramidy“, která je ze skla a oceli, slouží vlastně jako vstupní brána, pro milovníky záhad – prý byla postavena samotným ďáblem, ale vysvětlení je mnohem jednodušší – v roce 1989 bylo v Paříži výročí 200 let od Velké francouzské revoluce. K výročí 100 let byla postavena Eiffelova věž. A u tohoto výročí francouzský prezident Mitterrand přemýšlel, co dát hlavnímu městu k významnému jubileu, něco srovnatelného s Eiffelovkou. Něco podobně zapamatovatelného, svojí vizi předal Mitterrand architektovi Ioeh Meng Peiovi a ten přišel s fantastickým návrhem. Na jeho popud byla postavena v Louvru pyramida ze skla a oceli.
Když se dostatečně pokocháte pyramidou, dostanete se do samotného Louvru, tam je dobré si rozmyslet, co si chcete přesně prohlédnout, je velmi rozsáhlý, abyste ho prošli celý, potřebujete minimálně celý den, Louvre je rozdělen do tří častí – pavilonů (Richelieu, Sully, Denon) a do sedmi oddělení:
1.      Starověký Orient
2.      Starověký Egypt
3.      Řekové a Římané
4.      Obrazová galerie – tato největší expozice je dále rozčleněna na dalších deset pododdílů: staří francouzští mistři, staří nizozemští mistři, staří němečtí mistři, francouzské malířství 16. století, francouzské malířství 17. století, italské malířství až do 17. století, španělské malířství, vlámské malířství, francouzské malířství 18. století a francouzské malířství 19. století
5.      Sochařství středověku až po novověk
6.      Nábytek a umělecká řemesla
7.      Rytiny a kresby.
louvre muzeum

Určitě nejznámějším a nejvyhledávanějším dílem je obraz Mony Lisy od Leonarda da Vinciho, kterou zde můžete vidět, je však přístupná k vidění jen z několika metrů a ještě za ochranným sklem.