Dezinformace a hoaxy. Jak se jim ubránit?

Také Vám chodí do vaší e-mailové schránky nevyžádaná pošta? Nebo Vám některý z Vašich přátel poslal nějakou řetězovou falešnou zprávu, tzv. hoax? Pokud jste nikdy na žádnou takovou zprávu nenarazili, nejspíš jste internet dlouhou dobu nenavštívili. Hoaxy a dezinformacemi se internet jen hemží. Bohužel v dnešní době nemůžeme mluvit pouze o internetu, takové nepravdivé informace a zprávy se vyskytují i v televizi a novinách.
dotek prstu 

Co dezinformace obsahují?

 
Základem jsou poutavé nadpisy článků. Většinou ani neodpovídají obsahu. Takové titulky vás mají hlavně zaujmout. V mnoha případech nějakým způsobem působí na city.Náhledové obrázky pak většinou ani neodpovídají zprávě. Po detailním prozkoumání článků můžete zjistit, že obrázek je třeba pár let starý a původně patří k úplně jinému článku z úplně jiného prostředí a doby.
Autor článků se většinou ani nepodepíše svým vlastním jménem. U mnoha dezinformačních článků tak najdete jen přezdívku pisatele článku. Tomuto faktu vůbec nenapomáhá vysoká míra anonymity, kterou v dnešní době na internetu máme. Spousta nepravdivých informací se sdílí na sociálních sítích. Nejznámější sociální sítí je Facebook. Určitě někdy některý z vašich přátel sdílel nějakou dezinformační zprávu nebo hoax. U takových příspěvků je důležité zkontrolovat, kdy byl článek vytvořen. Je dost možné, že taková sdílená zpráva bude pár let stará a nebude vůbec souviset s aktuálním děním.
varování v mobilu
Články ve vás mají většinou vyvolat nějakou emoci. Zejména v posledních několika letech se objevují články na téma uprchlíci a terorismus. Takové zprávy ve vás mají vyvolat zejména strach či rozčílení.
Vždy si tedy informace ověřte na seriozních webech. Existují také webové stránky, které uvádí seznam dezinformačních webů (hoax.cz, manipulatori.cz). Nevěřte všemu, co čtete a přemýšlejte nad tím, zda je vůbec možné, aby daná zpráva byla pravdivá.
Hlavní je, abyste dezinformace nesdíleli. Nepomáhejte šířit nepravdivé informace, jelikož někteří lidé je mohou brát vážně.