Švédské stoly a švédské nápady

Švédsko a obecně sever Evropy se stává velmi oblíbenou turistickou destinací, která je navštěvována. Nyní si řekněme několik zajímavostí o poměrně chladné zemi, myšleno samozřejmě ve vztahu k počasí, které možná víte, ale třeba také ne.
švédská vlajka.jpg
Když se řekne Švédsko, tak se asi každému z nás vybaví Ikea, tedy velkoobchod s nábytkem a domácími doplňky, ale i potravinami. Jejich sortiment se stále rozrůstá. Ikea je oblíbená tím, že se zde prodávají výrobky, které jsou velmi cenově dostupné pro každého z nás. Každý si tam najde to své. Další specifikum této země je národní sport, kterým je hokej, jak všichni známe z mistroství. Švédské stoly zná asi také každý, jsou to výjimečné a bohatě obsypané stoly všemožnými druhy jídla, takže uspokojí žaludek snad každého.
Co už ale asi neví každý, že je tato země také velmi známá pro vysokou úroveň jejich IT, robotiky, vývojářství, počítačů, vědy, inženýrství nebo také oblastí nových technologií. Jestlipak vám něco říká jméno Ingvar Kamprad. Byl to nejbohatší Švéd, který zemřel v lednu tohoto roku a dožil se krásných 91 let. Právě on byl zakladatel Ikey. Zároveň byl zařazen mezi pátého nejbohatšího člověka na světě a to rozhodně stojí za zmínku. Jeho čisté jmění se odhaduje na přibližně 22 miliard dolarů.
Víte také, že zdanění je v této zemi o 20% větší než třeba u nás v České republice? Takže lidé se tu musí opravdu otáčet, protože velkou část vydělaných prostředků odvádí státu.
domek u silnice.jpg
A co takový Jantelagen? Říká vám to něco? Je to švédský zákon, říká se mu také Jante. Tento zákon popisuje staletí dlouhou tradici, která preferuje skromnost před okázalým ukazováním majetku na veřejnosti a ničí tak jakoukoliv hierarchii. To znamená, že všichni jsou na stejné lodi a všichni jsou si rovni. Jestli je to dobře nebo špatně musí posoudit už každý sám, protože názorů na to je velmi mnoho a také se velmi liší.