Výhody a nevýhody půdní vestavby

Půdní vestavba může znamenat bydlení plné světla s krásným rozhledem po okolí. V současné době je to poslední módní hit. Jedná se totiž o finančně méně náročné řešení, než koupě nebo stavba nového domu či bytu. Podkrovní byt ale nelze postavit úplně ze všech půd. Jak tedy postupovat?

tmavé podkroví

Nejdříve ze všeho je dobré se poradit s odborníky – statikem a architektem. Ti určí, zda stavbu realizovat vůbec lze. Poté se budou hodit služby elektrikářů, kteří poradí s rozvody. Je nutné také otestovat střechu – ne každá je totiž vhodná. Musí izolovat (tepelně i hlukově) a chránit proti dešti.

Nevýhodou podkroví je přehřívání v létě. Sluneční paprsky dokážou vytvořit téměř saunu. Toto negativum lze ale odstranit při umístění bytu na ose východ-západ a při vhodném zateplení, které chrání v zimě před únikem tepla a v létě před horkem. V tomto ohledu mohou pomoct také vhodně zvolená střešní okna. Instalováním venkovních rolet na ně se totiž funkce teplo v zimě a chladno v létě ještě umocní. Klimatizace je taktéž vhodným řešením. Tato ale vzduch sice ochladí, ale zároveň vysuší, což může škodit zdraví.
schody do podkroví

Víc bude slyšet také dopadající kapky při dešti. Tento hluk lze zmírnit opět vhodnými okny s protihlukovými skly nebo trojskly označené 62. Také venkovní rolety jsou proti hluku účinné. Déšť může také ohrozit vybavení bytu, pokud začne liják a doma nebude nikdo, kdo by okna zavřel. Voda se lehce dostane do interiéru. Opět je možné tomu předejít opatřením oken s dešťovým senzorem, jenž okno zavře již při začínajícím dešti.

Půdní vestavba má ale také svá pozitiva. Kromě toho ekonomického ve srovnání s pořízením nového domu či bytu, jsou zde také další. Jedním z nich je nádherný výhled. A to do okolí i na oblohu. Proto je nutné správně umístit okna. Ta by měla spodní hranu mít ve výšce 90 cm od podlahy.
podkroví před renovací

Dalším kladem může být úspora elektrické energie. Díky slunečním paprskům pronikajícím do podkroví více, než do jiných částí domu, se dá také ušetřit na nákladech za vytápění. Paprsky totiž přinesou teplo, které jak bude stoupat vzhůru, ohřeje celou místnost.