Znáte pasametry?
I když už se u nás dělnická třída nepreferuje tak jako kdysi, a i průmyslových podniků u nás znatelně ubylo, třeba i proto, že už není práce rukama pro našince in nebo se nevyplácela a přesunula se někam dál na východ, přesto se u nás stále najdou firmy, ve kterých se doopravdy pracuje a vytvářejí se hodnoty. Lidstvo přece jenom nedokáže bez průmyslu existovat, a kdo ví, co bychom si my lidé počali, kdybychom neměli dejme tomu nejrůznější kovové výrobky. Které pro nás pochopitelně musí vždy někdo vyrobit.
Ovšem zkuste si něco vyrobit pouze vlastníma rukama z nějakého toho kusu kovu! To je v podstatě nepředstavitelné. Možná bychom tu zvládli udělat něco z olova, protože je toto měkké a snadno tvarovatelné a také se lehce taví a odlévá, ale na druhou stranu by nám takové výrobky nebyly v podstatě k ničemu, protože právě tento měkký kov ničemu dlouho neodolá, nelze ho vystavovat síle a zanedlouho zkoroduje. Možná bychom zvládli i práci s cínem, který je na tom relativně podobně. Ale s pořádnými kovy už bychom bez vhodných strojů a nástrojů nenadělali nic. Ocel se nedá ručně modelovat, ulamovat, ohýbat, a nejinak je tomu i s většinou jiných kovů.
A tak se kovovýroba soustřeďuje do továren nebo dílen. Tedy tam, kde jsou na to vytvořeny podmínky, kde je k dispozici potřebné vybavení, s jehož pomocí se dá vytvořit všechno to, co my lidé potřebujeme.
A aby se zde pracovalo skutečně na špičkové úrovni, nesmí tu chybět ani pasametry či mikropasametry. A že nevíte, co to takový pasametr je? Přece jedno z měřidel umožňující změřit u kovů nejen klasickou délku, ale i jejich průměr či tloušťku.
Takových pasametrů existuje pochopitelně více druhů sloužících k různému použití a zhotovených v různých provedeních, to aby mohli být uspokojeni všichni, kdo potřebují dosahovat velice přesného měření, a to i v sériové výrobě, i při hromadných kontrolách. A pokud pracujete s kovy i vy, určitě vám právě pasametr nesmí chybět.