Bodlák, který pomáhá


Není snad účinnější bylinky, která si dokáže poradit s nemocnými játry. Sice vypadá jako takový bodlák, ale bohužel ve volné přírodě tuto bylinku nikde nenajdeme. Zdomácněla leda tak u nás na zahrádkách. Případně si ji můžeme zakoupit v lékárně nebo i ve zdravé výživě v podobě některého zdravého produktu. Například Ostropestřec olej je velmi kvalitního zpracování, aby bylo zachováno co nejvíce zdravých a účinných látek. Lisuje se za studena a je vhodný jako přídavek do salátů a zálivek. Velmi blahodárně působí na naše játra i v konzumaci jen samotného oleje, kdy 2 x denně postačí kávová lžička.

ostropestřec

Na játra i sennou rýmu

Hlavní léčebným účinkem je schopnost regenerace poškozených jater po těžkých nemocech nebo po ozařování. Především semena lze skutečně považovat za vůbec nejúčinnější rostlinný lék na játra. Samozřejmě to se odrazí i na žlučníku také dalších chorob trávicího oběhu. Dále prospívá velmi dobře nízkému krevnímu tlaku, tonizuje cévy a vůbec celkově příznivě ovlivňuje onemocnění kardiovaskulárního systému. Kdo má závratě a migrény, tak také rád sáhne po produktech z této rostliny. U některých jedinců jsou zaznamenány i léčebné úspěchy v oblasti senné rýmy a poradí si i s kopřivkou, která je mnohdy velmi nepříjemná.

květ

Semena se musí narušit

Ostropestřec mariánský se sází v dubnu až do poloviny května a pokud se semínka chytnou, tak v srpnu již můžeme sklízet celé květní úbory. Ze zralých se vyberou nažky a pečlivě se musí zbavit chmýří. Vypadá to skutečně jako nedobytný lék, jelikož samotná semena jsou tak tvrdá, že se musí před úpravou nebo i samotnou konzumací rozemlít nebo nějakým způsobem narušit, abychom se dostali k nejhlavnějšímu zdroji. Velmi chutný je vylouhovaný čaj, který se dá ochutit medem nebo si lze ze semínek vyrobit domácí tinkturu, která se užívá po kapkách. Ale někdo ji raději upřednostní před čajem, jen je otázkou aby to nebylo z důvodu alkoholu, kterým se semena musí zalít a v něm také nechat přirozeně vylouhovat.