Jak a proč konzumovat avokádo

Známe ho z pultů supermarketů jako to tropické neznámé ovoce. Z časopisů také víme o jeho zdravých účincích. Jak jich ale využít?
Avokádo je zelené ovoce hruškovitého tvaru. Plod je velký asi dvanáct centimetrů a uvnitř se nachází velká pecka obklopená měkkou dužinou. Je bohaté na draslík, měď, fosfor a hořčík, vitamíny a především kyselinu pantothenovou. Obsahuje také velmi malé množství cukru, je tedy ideální při dietě.
zelenina a avokádo.jpg
Použití v kuchyni
Avokádo je známé pro svou skvělou energetickou hodnotu, je to tedy ideální volba na snídani. Můžete si například opéct toast se ztraceným vejcem a obložit ho plátky tohoto ovoce. Avokádo nemá nijak výraznou chuť, je dobré ho tedy okořenit a osolit.
Vyrobit si můžete také avokádovou pomazánku. V tomto případě avokádo rozmačkejte a smíchejte s nízkotučným tvarohem. Přidat můžete zahradní bylinky nebo malou šalotku. Takto připravenou směs pak můžete opět natírat na chleba či toast, neurazíte s ním ale ani na oslavě. Pomazánku natřete na malé kousky chleba, ozdobte kouskem pažitky a je hotovo.
avokádo v dlaních.jpg
Použití v kosmetice
Výtažky z avokáda se přidávají do mnoha různých kosmetických produktů, masky si z něj vyrobit můžete ale i vy sami doma a to zcela přírodně.
Použít jej můžete například rozmačkané místo hydratačního krému – používejte ovšem pouze dutinu. Vnitřní stranou slupky si poté můžete obličej masírovat.
Máte-li problém s kruhy pod očima, zkuste dva plátky na chvíli vložit do mrazáku a poté se dát pod oči. Chlad rozproudí krev a výtažky z avokáda zklidní pokožku.
Toto ovoce má také vysoce léčivé účinky. Máte-li podrážděnou pokožku po holení, nebo jste spálení od sluníčka, stačí opět nanést trochu rozmačkané dužiny a nechat působit. Zarudnutí zmizí do několika minut po použití a ještě vám pokožku dobře hydratuje. Při velkých obtížích aplikujte několikrát po sobě.