Jak se zásobuje vaše lékárna?

Pokud se nad tím trochu zamyslíte, zásobování lékáren se mnoho neliší od zásobování obchodů s jakýmkoliv jiným sortimentem. Někdo prostě doveze ze skladu výrobce, či velkoobchodníka zboží na svůj sklad zboží. To zboží pak roztřídí podle objednávek koncových prodejen a následně tam požadované zboží doručí. Zní to přímo triviálně. Ale je tomu opravdu tak? S přivřením obou očí by se dalo říci, že ta představa má svůj reálný základ.

zásobování lékaren

Jenže se zde bavíme o lécích a léčivech. Tedy o materiálu, který je nejen citlivý na správnou manipulaci a skladování, ale na který je vázáno spousta pravidel a legislativních náležitostí. Léky opravdu nejsou na úrovni třeba konzerv pro zvířata. Ale popořádku. Vše začíná tím, že na základě analýzy trhu a průběžných poptávek lékáren, se vytváří skladová zásoba. Lékárny samy nejlépe vědí, kolik, jakého léku budou potřebovat a v podstatě si doplňují své minimální stavy léčiv. Těm přizpůsobují své objednávky. K tomu se připočítají možné zvýšené poptávky po určitých lécích z hlediska výskytu nemocí v rámci ročních období.

zásobení léčiv

Na podzim jde o chřipky, před prázdninami například o léky proti úpalům a spálením. Nebo, jak jsme toho v posledních letech svědky, prostředky na obranu proti Covidu. A v neposlední řadě se také přiobjednají určité speciální objednávky jednotlivých zákazníků, které se běžně nedodávají. Poptávky či objednávky z jednotlivých smluvních lékáren se sejdou u distributora. Ten je skumuluje a vyskladní ze svého meziskladu. Jeho doplnění a další doobjednání se zajistí z Centrální distribuce léčiv. A pak dojde na to nejdůležitější. Zásobování lékáren podle jejich objednávek. K tomu slouží specializovaně upravené vozy, povětšinou dodávky. Kromě teploty, která vyhovuje distribuci léků, se u těchto vozů úzkostlivě hlídá jejich absolutní čistota. I když mají léky své obaly, musí být čistota stoprocentní, aby se předešlo možné kontaminaci. Teprve tyto vozy doručí váš Paralen na pult vaší lékárny. A vám se uleví od bolesti.