Je dobré instalovat schody do bazénu?

Aby si bazén mohli užít skutečně všichni, je potřeba vyřešit, jaký tam bude vstup. Zde máme několik možností. Kterou z nich vybereme, závisí jak na rozměrech a typu bazénu, tak i na věku a pohybových schopnostech těch, kteří jej budou pravidelně využívat.

Tou asi nejjednodušší možností je ponechat jej bez vstupu – plavci do bazénu skočí či do něj sklouznou a ven se pak vyhoupnou. Tato varianta není příliš používaná, a není divu. Přeci jen je jednak nejnebezpečnější a za druhé neposkytuje možnost postupného sestupu. Zejména pro staré lidi a malé děti to rozhodně nemusí být ideální. Dále pak ti, kteří mají nějaký pohybový hendikep, mají situaci v tomto případě velmi sníženou. Nesmíme totiž zapomínat, že při poškození pohybového aparátu je plavání často doporučováno jako jedna z podpůrných léčebných metod.

bazen5

Na opačném konci spektra se pak nachází schody do bazénu. Ty jsou ze všech možností nejbezpečnější, zvláště když se opatří zábradlím. Umožňují prakticky všem pohodlný sestup a postupnou aklimatizaci na teplotu vody, pokud si to přejí. Nevýhodou jsou samozřejmě jejich rozměry. Je třeba také počítat s tím, že je nelze použít u dočasných druhů, tedy u těch, které se na zimu skládají a uklízí.

U bazénku

Kompromisem mezi oběma výše uvedenými možnostmi, a tím nejčastěji používaným řešením, je nejčastěji kovový žebřík. Umožňuje relativně bezpečný sestup a přitom nezabírá prakticky žádné místo, takže dovoluje plavcům využívat celou vodní plochu.

Dále je tu jeho poměrně levná cena pořízení i fakt, že jej lze nainstalovat tak, aby se dal snadno v případě potřeby vyndat a po konci sezóny pak třeba na zimu uklidit. Navíc je poměrně dobře dostupný, ač nedoporučuji, aby si jej majitel bazénu vyráběl sám. Je totiž potřeba ochránit jej velmi dobře proti korozi, což není pro laika úplně jednoduché.

Ať už zvolíte jakékoliv z výše uvedených řešení, věřím, že najdete to, které vám i vaší rodině bude vyhovovat. Jen pamatujte, že je dobré počítat s každou eventualitou.