Přibližte hudbu dětem

Je fakt, že dnešní děti jsou spíše ponořené do počítačů, než do čehokoliv jiného. Samozřejmě, negeneralizujme a nedělejme z toho tady nějaké divoké dystopické kovbojky. Děti si hrají venku stejně jako před desítkami či stovkami let, děti vymýšlejí lumpárny stejně jako tehdy, akorát se mění forma, jakou se dostávají ke všem těm podnětům. Je ale fakt, že technologie zasáhla do všech složek našeho života a nejvíce v tom, jak vlastně přijímáme nové informace. Dnešní děti nemusí dřít bídu s nouzí, aby si mohly poslechnout koncert vážné hudby nebo aby mohly dělat cokoliv, co je zrovna baví – stačí jen telefon, pár vyhledávání na internetu a všechno je známo.

sheet-music-2656005_640

Využijte proto technologii ku prospěchu – namísto hloupých her, které nepřinesou ani zrnko prospěchu dítěti, stáhněte do telefonu či tabletu hudební hru. Hudební hra seznámí vaše dítě s hudbou, tou nejčistější aktivitou lidstva, která dokáže přenášet samotné hory. Přeci jen, když chceme něco pěkného, poslechneme si naši oblíbenou skladbu. Chutí máme na vybranou, ovšem klasická hudba je stále něco nesmírně nádherného. Není to ale jenom klasika, dítě se dostane ke všem žánrům a prozkoumá tak tento neustále se proměňující, a přesto tak nesmírně stálý, svět, ve kterém můžete dítě třeba i navnadit na vlastní tvorbu.

retro-4237850_640

Člověk přeci zvládne tolik různých činností, ne jen jednu práci. A čím mladší je, tím to jde lépe. Tak se nebojte dítě pořádně ohnout. Samozřejmě, dejte mu oddech, ať si dělá pár hodin denně, co chce, ale pak do něj suňte znalosti a dovednosti, co se do něj vejdou. Jednou vám totiž samo dítě poděkuje, že jste je do toho nutili. Není nic horšího, než dospělý člověk, který neumí vůbec nic – ani vařit, ani hrát na hudební nástroj, ani kreslit či malovat, ani psát – je to zkrátka jen člověk – dělník, který za šedesát let umře a tím to hasne. Neskutečně promarněný život.