LED reflektory v popředí zájmu u osvětlení architektonických skvostů

Uniformita nesvědčí ani lidským obydlím, jedinečná architektura hradů a zámků, moderních staveb, jakými jsou například horský hotel Ještěd, budova opery v Sydney, tančící dům v Praze, jasně prokazují, že lidem fantazie neschází, a že je stále co nového objevovat a vytvářet. Týká se to i veřejného osvětlení a nasvícení fasád a zahrad domů, garáží, přístřešků, obchodních center, a výrobních provozů.

cestovní letovisko

Pestrá paleta barev

Zvláště v posledních deseti letech se začala nová osvětlovací technika objevovat v exteriérech stále častěji, máme tím samozřejmě na mysli LED diodové halogeny, které postupně vytlačují své starší souputníky – klasické halogenové žárovky.

Každé světlo nasměrované v určitém úhlu, v barevném odstínu a patřičné intenzitě udává tvarům staveb úplně jiný rozměr. Efekt se projevuje především u barevného tónování a volby chladných, nebo naopak teplých barevných odstínů. Designéři a bytoví architekti však musí dodržet určitá pravidla a nepřekračovat hranice nevkusu.

osvětlený mrakodrap

Měli bychom tedy dbát na to, aby u moderních staveb s rovnými stěnami vyniklo bílé studené světlo, zatímco u štukatérských zdobených fasád by měla být mistrovská práce korunována teplými odstíny. Tím také na povrch vystoupí měkké přechodové fáze v celkovém konceptu historických objektů.

Svítidla musí být patřičně chráněna IP krytím určeným pro venkovní provoz v nepříznivém počasí, aby nedošlo k ohrožení osob zásahem elektrickým proudem, zejména za deště a s vodivou vrstvou sněhu a ledu.

prosklená místnost

Méně někdy znamená více

Osvětlení objektu často svádí pojmout jej konceptuálně jako harmonický celek, přitom mnohem výraznějším řešením je nasvítit pouze některé jeho funkční detaily. Lépe tedy na první pohled zapůsobí osvětlená garážová vrata rozptylovými bodovými LED reflektory, vstupní prosklený vestibul, část terasy či lodžie, kratší průčelí, nebo nenápadný záběr na zahradní fontánu. Výběr typů svítidel i zdrojů světla je obrovský, mohou být nástěnná, stropní, s pohybovými čidly, s automatickým stmívacím režimem, spínaná automaticky podle denního světla, anebo dokonce speciální reflektory pod vodní hladinou.