Levně, ale…

·         Jsou opravdu levné? V základu, letenky levné jsou. Koupit si letenku za pár stokorun nebo tisíc už dneska opravdu není problém. Na co si ale musíte dávat pozor, to jsou nejrůznější doplatky. Za normálních okolností je samozřejmostí, že si na palubu můžete vzít kromě palubního zavazadla i jednu malou tašku, tak u mnoha nízko-nákladových aerolinek to neplatí. A při placení za odbavené zavazadlo se pořádně prohnete. Mnohem více, než kdybyste si koupili letenku u „normální“ letecké společnosti. To samé platí i pro nadměrné rozměry nebo nadváhu kufru. Zatímco u většiny společností vám  stevardi nad přesahujícími uchy nebo půl kilem navíc přivřou oko, tak tady budete muset platit. A viz předchozí bod, budete platit. Hodně platit.

letadlo na letišti
·         Občerstvení, časopisy, noviny.Toto je spíše záležitost plánování. Pokud letíte s nízkonákladovkou, nepočítejte se svačinou zdarma nebo s nabídkou tiskovin. Pamatujte si ale, že máte právo si na palubu přinést své vlastní jídlo, pokud v něm nejsou tekutiny, a přes kontrolu klidně přenesete i noviny a prázdnou láhev na vodu. Takže jenom nezapomeňte, že si toto všechno musíte vzít s sebou, a že vám to zabere místo v kufru. Jinak se ale předzásobte sušenkami, ovocem, zeleninou nebo třeba obloženými chleby, a budete v klidu.

·         Letiště. Toto už tak zřejmé není, ale opravdu se na to vyplatí pamatovat. Většina velkých měst, jako Londýn nebo Paříž, má více než jedno letiště. A ta nejsou stejně daleko od centra města. Například londýnský Heathrow je relativně blízko, zatímco Luton je daleko v polích za městem. A proč je to důležité? Protože když kupujete levnou letenku, musíte započítat i náklady transportu do města. Mnoho společností se právě na těchto transferech snaží maximálně vydělat, tak ať neskončíte s masivním účtem za taxíka nebo letištní autobus.
letadlo wizz

·         Poplatky, poplatky, poplatky. Už jsme toto téma nakousli u příliš těžkých kufrů, ale společnosti se snaží vydělávat i jinde. Například nastřelením poplatku za odbavení na letišti na cenu, která převyšuje samu letenku, nebo extrémně vysokými sazbami za změnu jména, data nebo času odletu. O tom všem byste měli mít jasno dříve než nákup potvrdíte.