Co všechno vlastně může pohánět auto?

Pokud se najde někdo, kdo se v autech orientuje, je to jen dobře. Pokud však teprve začínáte, je třeba začít od základu. A tím je to, co auto vlastně pohání. Možná jste již o něčem slyšeli, možná něco zjistíte teprve dneska. Rozhodně je však důležité mít v tom jasno.
 taxi v ny
Diesel a benzín jsou výrobky z ropy. Ropa je kapalina, hořlavá tvořená hlavně z alkanů. Přestože vzniká přeměnou živočišného a rostlinného materiálů, její vznik trvá déle než život několika lidských generací.
tesla dobíjení
            Benzín se využívá ve spalovacích zážehových motorech a vzniká nejprve destilací ropy a poté se smíchá s dalšími látkami. Proto se nelekněte, když vám někdo poví, že to, co tankujete do auta, není čistý benzín. Nemůže být. Obsahuje další méně či více škodlivé látky, ovšem jejich míru určují předpisy.
            Nafta se používá na vznětové motory a vytváří se rafinací a destilací ropy. Taktéž se doplňující látky musí řídit předpisy. Vylučují do ovzduší škodlivější látky, než benzín. Benzín však má vyšší spotřebu, a proto produkuje více emisí CO2, které způsobují změny klimatu. Diesel produkuje NOx.
 
Můžete se setkat s autem, které jezdí na plyn. Auto na plyn využívá jako palivo kapalný plyn propan-butan. Jeho výhody jsou především cenové. Přestože přestavba nějaké peníze stojí (pokud nepoužíváte přímo vyrobená auta na plyn), peníze se vám po nějaké době vrátí. Výkon je však u auta na plyn menší a je třeba počítat s revizí a životností LPG nádrže. Spotřeba se zvýší o několik procent, což však stále nemění nic na výhodnějším ježdění s tímto autem. Při doplňování však musíte zavolat obsluhu, sami tuto činnost provádět nemůžete.
 tankování benzínu
A nakonec elektromobil, ten jezdí na Li-Ion baterii, dobíjení probíhá na dobíjecích stanicí, které najdete na mapě a dobíjení cca na 80% trvá většinou půl hodiny. Dojezd bývá menší, ovšem v případ zvyšování obnovitelných zdrojů při výrobě elektřiny se můžete těšit ekologické jízdě. Již v tuto chvíli elektromobily během jízdy neprodukují CO2, jako benzín či nafta.