Klimatizace – zhýčkanost nebo nutnost


Pořídit si v Olomouci klimatizaci https://www.sunus.cz/klimatizace, nebo je to jen další zbytečný krám do domu? Možná vás napadne myšlenka, že lidé dříve tvrdě pracovali venku na polích, žádnou klimatizaci neměli, a přesto žili poměrně zdravě a dožívali se vysokého věku. To jistě, ale nezapomínejme, že doba se natolik změnila, že nelze brát tento argument za bernou minci.

Zvýšil se počet tropických dní – počet dnů, kdy denní teploty překročí třicetistupňovou hranici, je dnes vyšší, než tomu bývalo dříve. Zvýšil se i počet dnů s teplotami těsně pod třicet, ale i kdyby tomu tak nebylo, optimální teplota pro lidský organismus, kdy nehrozí riziko úžehu, je mezi 23 a 25 stupni Celsia. Letní teploty také nevyhovují kardiakům a lidem s nemocemi krevního oběhu a nervové soustavy, kdy je zvýšené riziko těžkých zdravotních komplikací.

ovládání klimatizace

Městský život je jiný, než venkovský – pravda, dříve lidé museli vynakládat velkou námahu, aby se vůbec uživili, ale to byla námaha převážně venkovská, na čerstvém vzduchu, s dostatkem vitamínu D, mimo přelidněné městské zóny, bez exhalací a smogu a s minimem stresu, ve srovnání s tím, jakému stresu jsme vystavováni dnes.

rozvody vzduchotechniky

Do života promlouvá i stres – když lidé dříve čelili většímu horku venku v přírodě, měli k dispozici zdravější stravu s převahou celozrnných obilovin, žádné sladkosti, spíše ovoce, a ani žádné drogy včetně těch lehkých, jako je kofein a alkohol. Žili zkrátka zdravěji, a proto mohli snáze horku čelit. My jsme vystavováni mnohem větším tlakům, permanentnímu chronickému stresu, a tohle lidé dříve neznali a nemuseli s tím „bojovat“.

Teplota ve městech vzrůstá i kvůli zástavbě – stavební materiály přitahují tepelnou energii ze slunce a po určitou dobu ji v sobě udržují, tím pádem se okolní prostředí neochlazuje, ale spíše prohřívá, jakmile se teplo ze stavebních hmot začne uvolňovat. Venkovská stavení také sice akumulují teplo ze slunce, ale v okolí je dostatek zeleně, a ta prostředí ochlazuje, ovšem města – to je betonová džungle, kde zeleň rozhodně nepřevažuje.